Ślub czarnego łabędzia…

źródło: greenweddingshoes.com

W naszej kulturze kolor biały kojarzony jest niewątpliwie z czystością, świeżością i niewinnością. Charakteryzuje porządek oraz pozytywne i radosne chwile. Białe szaty towarzyszą nam przy takich wydarzeniach jak chrzest, komunia czy ślub. Kolor ten nawiązuje do bliskości Boga, niebios oraz szat papieskich.

Biel jest kolorem równowagi, harmonii i spokoju. Pomaga w oczyszczeniu z negatywnych stanów i przepędza stres. W oczach kobiet kolor biały jest elegancki i wyrafinowany. Biel symbolizuje też otwartość, optymizm oraz szczerość. Zupełnie inne znaczenie bieli przypisuje się jednak w kulturach Wschodu. Tam symbolizuje ona śmierć i żałobę. W Indiach oznacza smutek i tęsknotę za utraconymi bliskimi, choć jest też symbolem świętości i czystości. W Chinach kolor biały z jednej strony nawiązuje do niewinności i dziewictwa  z drugiej zaś symbolizuje starość. W kulturach afrykańskich biały, to kolor demonów. Jak zatem tamtejsza ludność zareagowała by na widok naszej typowej Panny Młodej…  ;-)   a jak wygląda sprawa z kolorem czarnym. W naszej kulturze jest to kolor silnie łączony ze śmiercią i żałobą. Dodatkowo kojarzony z demonami, piekłem, złem i szatanem. Jak zatem Polski ksiądz odebrał by Pannę Młodą ubraną w czarną suknię ślubną? Hmmm myślę, że albo by wypędził ją z pod ołtarza ;-) albo odebrał kolor kreacji jako symbol ogromnej pokory (takie ma również znaczenie kolor czarny). Dla kobiet ceniących sobie szyk i elegancję, kościelna i kulturowa symbolika koloru czarnego może nie stanowić większej przeszkody w zastosowaniu tego koloru w stylizacji ślubnej.

źródło: gozhy.com

źródło: weddingbellsblog.com

Chińska projektantka Vera Wang tworząca suknie ślubne bardzo często stosuje kolor czarny w swoich projektach. Myślę, że wpływa na to nie tylko fakt, że w kulturze chińskiej kolor ten oznacza szczęście. Kreacje ślubne dawnej projektantki Ralpha Laurena wybierają największe gwiazdy.

źródło: weddingbellsblog.com

źródło: cloud9occasions.wordpress.com

Vera Wang w jesiennej kolekcji 2012 proponuje przyszłym Pannom Młodym połączenie czerni z beżem (kolor nude). Takie zestawienie kolorów uważam za bardzo ciekawe i eleganckie, choć takie stylizacje wymagają jeszcze więcej przemyślenia i precyzji, niż białe suknie ślubne.

źródło: blog.paperlesswedding.com.au

Już w XIX wieku na ślubnym kobiercu pierwsza Panna Młoda wystąpiła w białej sukni ślubnej przyozdobionej ciemnymi akcentami.  W 1840 roku królowa Viktoria ubrana w okazałą kreację z trenem  poślubiła księcia Alberta. Mimo, że obecnie mamy zupełnie inne czasy, a Panny Młode mogą sobie na wiele więcej pozwolić, Polki opornie korzystają z tej wolności stylizacyjnej ;-) … Należymy raczej do tradycjonalistek… Biel, ecru i ewentualnie dodatkowy  mocniejszy akcent kolorystyczny, w postaci butów, ozdobnej wstęgi czy kwiatów. A więc może jednak kolor czarny tylko w dodatkach

źródło: lightweddingdresses.com

źródło: tellthebride.com

źródło: obrides.com

źródło: sino-treasure.com

źródło: 1stdresses.com

 Zastosowanie czarnych ozdobnych wstęg, kokard czy pasów w tali jest niezwykle szykownym i eleganckim rozwiązaniem. Dla bardziej odważnych Panien Młodych proponuje wprowadzenie do stylizacji ślubnej czarnej koronki lub gipiury. Przepięknie komponuje się z czystą bielą i tak modnym w tym sezonie pudrowym różem.

źródło: 4myweddingdresses.com

źródło: weddinglater.com

źródło: fashion.okbnetwork.com

 

Otaczanie się czernią może działać na człowieka depresyjnie i przygnębiająco, jednak w połączeniu z bielą daje idealną równowagę , a taka stylizacja ślubna może pozostać w pamięci zaproszonych na ceremonię gości na dobre ;-) .

 

Komentarzdo

  1. Zua pisze:

    Na czarną suknię bym się nie zdecydowala, ale z czarnym pasem dlaczwego nie… To jednak troche zbyt pogrzbowo :-)

Odpowiedz