Ceremonia ślubna

Ślub cywilny: dokumenty, przebieg, ciekawostki

Romantyczne chwile zaręczyn i okresu narzeczeństwa za Wami, a decyzja o zawarciu związku małżeńskiego podjęta. Robi się poważnie. Teraz pora zorientować się na serio jaka jest różnica między ślubem cywilnym, konkordatowym i kościelnym. Oto zaskakujące fakty i ważne informacje dotycząc ślubu cywilnego.

ślub cywilny, formalności ślubne, ślub, dokumenty do ślubu, dokumenty na ślub, przebieg ślubu, ciekawostki ślubne
Weronika Ulicz Autor: Weronika Ulicz

Romantyczne chwile zaręczyn i okresu narzeczeństwa za Wami, a decyzja o zawarciu związku małżeńskiego podjęta. Robi się poważnie. Teraz pora zorientować się na serio jaka jest różnica między ślubem cywilnym, konkordatowym i kościelnym. Oto zaskakujące fakty i ważne informacje dotycząc ślubu cywilnego.

Ślub cywilny: kiedy załatwiać?

Ślub cywilny możecie załatwić w bardzo krótkim czasie. Musicie zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) na 31 dni (co najmniej) przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. Ceremonia jest ekspresowa - trwa zaledwie 15 minut.

Ślub cywilny: jakie formalności przed ślubem

Ślub cywilny możecie zawrzeć w każdym urzędzie w całej Polsce. W urzędzie zostanie Wam zadanych kilka pytań po to, aby urzędnik mógł stwierdzić, iż nic nie stoi na przeszkodzie w zawarciu małżeństwa. Tam też musicie zadecydować jakie nazwisko przyjmuje żona oraz w przyszłości Wasze dzieci (warto tą kwestię przedyskutować wcześniej).

Ślub cywilny: dokumenty

Ilość dokumentów, które powinniście mieć ze sobą wybierając się po raz pierwszy do USC zależy od… waszego stanu cywilnego.
  • 1Panna i kawaler: dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia.
    2Rozwódka/rozwodnik: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa z konieczną adnotacją o rozwodzie lub sentencją rozwodu.
    3Wdowa/wdowiec: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu zgonu małżonka.
Jeśli kobieta jest nieletnia (pomiędzy 16 – 18 lat) musi mieć przy sobie także postanowienie sądu rodzinnego, które zezwala na małżeństwo.

Ślub cywilny: przebieg uroczystości

W dniu planowanego ślubu musicie pojawić się w Urzędzie wraz ze świadkami. Urzędnik wygłasza mowę, a Wy powtarzacie słowa przysięgi. Podpisujecie akt małżeństwa i zakładacie sobie nawzajem obrączki. Tego samego dnia możecie odebrać odpisy aktu ślubu. Potem następuje chwila na składanie przez gości życzeń. Wznoszenie toastu lampką szampana, jest... zakazane ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy (a takim jest USC) grozi karą grzywny. Oczywiście macie jednak wpływ na przebieg tej urzędowej ceremonii i możecie sprawić by była nieco bardziej uroczysta.

Standardowy tekst przysięgi w Urzędzie Stanu Cywilnego

Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Ślub cywilny: własny tekst

W świetle przepisów prawa zawarcie małżeństwa w USC nie jest tak naprawdę ślubem. To czynność administracyjna, a para nie ślubuje, a składa oświadczenie przed kierownikiem urzędu (lub jego zastępcą). W urzędzie stanu cywilnego dokonuje się więc niejako rejestracji zawarcia małżeństwa.
Ale oświadczenie o tym, że wstępujecie w związek małżeński możecie rozbudować wedle własnego uznania o indywidualne treści.

Ślub cywilny: ile to kosztuje

Opłaty, które musicie uiścić w przypadku ślubu cywilnego to:
  • 1opłata skarbowa w wysokości ok. 80 zł
    2skrócony odpis aktu urodzenia (koszt 20 zł w przypadku innego urzędu niż ten w którym będzie zawarty związek)
    3opłata za oprawę muzyczną ceremonii (to nie jest obowiązkowe) - 50-100zł
Jeśli wybierzecie opcję ślubu cywilnego poza USC koszty zaczną się mnożyć - poczynając od oprawy i dekoracji, kończąc na opłaceniu dojazdu urzędnika (którego najpierw trzeba do tego przekonać, bywa to możliwe) na miejsce ceremonii.

Ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego

Według utartych zwyczajów urzędowych i ustawy tylko w przypadku, gdy z poważnych przyczyn uniemożliwione jest dotarcie pary młodej do urzędu stanu cywilnego (np. choroba, odbywanie kary aresztu) kierownik USC może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu. Współcześnie czasem można przekonać urzędników do wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Młodych. Najlepiej jest napisać urzędowe pismo/podanie w tej sprawie. To czego ustawa nie zabrania jest przecież możliwe.
<
głosuj
 
dodajKomentarz
Autor:
Tekst:

GUÍA COMPLETA DE EMPRESAS EN:

TODO LO QUE NECESITAS PARA ORGANIZAR TU BODA

MÁS DE 14.000 PROVEEDORES


NUESTRO BOLETÍN EN TU MAIL


Acepto las Condiciones legales y la Polityka prywatności de Bodaclick


Wasze śluby na czołówce!

 GOSIA & ANDRZEJTradycyjny ślub i wesele

GOSIA & ANDRZEJ
Tradycyjny ślub i wesele

Ślub Małgosi i Andrzeja odbył się nietypowo, bo w piątek. Reszta - zgodnie z polską tradycją. Zobaczcie! [Zobacz]

How Could My Significant other Use Fb Information Lookup To Monitor Me?Root elements for flexispy around the USAFinal week’s buzzing media which received even google’s focus was approximately the launch of ... [Idź do bloga]