Ceremonia ślubna

Ślub cywilny: dokumenty, przebieg, ciekawostki

Romantyczne chwile zaręczyn i okresu narzeczeństwa za Wami, a decyzja o zawarciu związku małżeńskiego podjęta. Robi się poważnie. Teraz pora zorientować się na serio jaka jest różnica między ślubem cywilnym, konkordatowym i kościelnym. Oto zaskakujące fakty i ważne informacje dotycząc ślubu cywilnego.

ślub cywilny, formalności ślubne, ślub, dokumenty do ślubu, dokumenty na ślub, przebieg ślubu, ciekawostki ślubne
Weronika Ulicz Autor: Weronika Ulicz

Romantyczne chwile zaręczyn i okresu narzeczeństwa za Wami, a decyzja o zawarciu związku małżeńskiego podjęta. Robi się poważnie. Teraz pora zorientować się na serio jaka jest różnica między ślubem cywilnym, konkordatowym i kościelnym. Oto zaskakujące fakty i ważne informacje dotycząc ślubu cywilnego.

Ślub cywilny: kiedy załatwiać?

Ślub cywilny możecie załatwić w bardzo krótkim czasie. Musicie zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) na 31 dni (co najmniej) przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. Ceremonia jest ekspresowa - trwa zaledwie 15 minut.

Ślub cywilny: jakie formalności przed ślubem

Ślub cywilny możecie zawrzeć w każdym urzędzie w całej Polsce. W urzędzie zostanie Wam zadanych kilka pytań po to, aby urzędnik mógł stwierdzić, iż nic nie stoi na przeszkodzie w zawarciu małżeństwa. Tam też musicie zadecydować jakie nazwisko przyjmuje żona oraz w przyszłości Wasze dzieci (warto tą kwestię przedyskutować wcześniej).

Ślub cywilny: dokumenty

Ilość dokumentów, które powinniście mieć ze sobą wybierając się po raz pierwszy do USC zależy od… waszego stanu cywilnego.
  • 1Panna i kawaler: dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia.
    2Rozwódka/rozwodnik: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa z konieczną adnotacją o rozwodzie lub sentencją rozwodu.
    3Wdowa/wdowiec: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu zgonu małżonka.
Jeśli kobieta jest nieletnia (pomiędzy 16 – 18 lat) musi mieć przy sobie także postanowienie sądu rodzinnego, które zezwala na małżeństwo.

Ślub cywilny: przebieg uroczystości

W dniu planowanego ślubu musicie pojawić się w Urzędzie wraz ze świadkami. Urzędnik wygłasza mowę, a Wy powtarzacie słowa przysięgi. Podpisujecie akt małżeństwa i zakładacie sobie nawzajem obrączki. Tego samego dnia możecie odebrać odpisy aktu ślubu. Potem następuje chwila na składanie przez gości życzeń. Wznoszenie toastu lampką szampana, jest... zakazane ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy (a takim jest USC) grozi karą grzywny. Oczywiście macie jednak wpływ na przebieg tej urzędowej ceremonii i możecie sprawić by była nieco bardziej uroczysta.

Standardowy tekst przysięgi w Urzędzie Stanu Cywilnego

Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Ślub cywilny: własny tekst

W świetle przepisów prawa zawarcie małżeństwa w USC nie jest tak naprawdę ślubem. To czynność administracyjna, a para nie ślubuje, a składa oświadczenie przed kierownikiem urzędu (lub jego zastępcą). W urzędzie stanu cywilnego dokonuje się więc niejako rejestracji zawarcia małżeństwa.
Ale oświadczenie o tym, że wstępujecie w związek małżeński możecie rozbudować wedle własnego uznania o indywidualne treści.

Ślub cywilny: ile to kosztuje

Opłaty, które musicie uiścić w przypadku ślubu cywilnego to:
  • 1opłata skarbowa w wysokości ok. 80 zł
    2skrócony odpis aktu urodzenia (koszt 20 zł w przypadku innego urzędu niż ten w którym będzie zawarty związek)
    3opłata za oprawę muzyczną ceremonii (to nie jest obowiązkowe) - 50-100zł
Jeśli wybierzecie opcję ślubu cywilnego poza USC koszty zaczną się mnożyć - poczynając od oprawy i dekoracji, kończąc na opłaceniu dojazdu urzędnika (którego najpierw trzeba do tego przekonać, bywa to możliwe) na miejsce ceremonii.

Ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego

Według utartych zwyczajów urzędowych i ustawy tylko w przypadku, gdy z poważnych przyczyn uniemożliwione jest dotarcie pary młodej do urzędu stanu cywilnego (np. choroba, odbywanie kary aresztu) kierownik USC może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu. Współcześnie czasem można przekonać urzędników do wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Młodych. Najlepiej jest napisać urzędowe pismo/podanie w tej sprawie. To czego ustawa nie zabrania jest przecież możliwe.
<
głosuj
 
dodajKomentarz
Autor:
Tekst:

GUÍA COMPLETA DE EMPRESAS EN:

TODO LO QUE NECESITAS PARA ORGANIZAR TU BODA

MÁS DE 14.000 PROVEEDORES


NUESTRO BOLETÍN EN TU MAIL


Acepto las Condiciones legales y la Polityka prywatności de Bodaclick


Wasze śluby na czołówce!

 GOSIA & ANDRZEJTradycyjny ślub i wesele

GOSIA & ANDRZEJ
Tradycyjny ślub i wesele

Ślub Małgosi i Andrzeja odbył się nietypowo, bo w piątek. Reszta - zgodnie z polską tradycją. Zobaczcie! [Zobacz]

test 123 test [Idź do bloga]