Ceremonia ślubna

Opłaty za ślub kościelny: przykładowy cennik

Ile to jest "co łaska"? I kiedy wręczyć księdzu kopertę? Te niezręczne pytania Was także nurtują? Przychodzimy Wam z odsieczą i podajemy przykładowy cennik opłat kościelnych związanych ze ślubem.

Opłaty za ślub kościelny
Weronika Ulicz Autor: Weronika Ulicz

Ile to jest co łaska? I kiedy wręczyć księdzu kopertę? Te niezręczne pytania Was także nurtują? Przychodzę Wam z odsieczą i podaję przykładowy cennik kościelnych opłat związanych ze ślubem.

Ile za ślub?

Po pierwsze nie bójcie się zapytać o to księdza. Ślub bierzecie przecież pierwszy raz, to skąd macie wiedzieć? Zdarza się, że księża odpowiadają, iż należy się "co łaska". To jednak bywa też powodem problemów, bo nie wiadomo jaką kwotę włożyć do koperty. Dobrze w takim wypadku wypytać się znajomych z danej parafii lub osoby, które brały już ślub i jakoś ustalić średnią. Ewentualnie po prostu dać tyle, ile możecie. Czasami księża sugerują, np. żeby dać 10% sumy, jaką wydaje się na alkohol.

Jeszcze częstszą praktyką jest oficjalny właściwie cennik opłat kościelnych, w którym figurują konkretne usługi, za które trzeba zapłacić. Wtedy przynajmniej nie ma problemu z tym, ile wypada dać. Jeżeli ustalona wysokość przekracza Wasze możliwości, nie bójcie się o tym powiedzieć.

Za co płacimy w kościele?

Pamiętajcie też, że sama opłata za ślub to nie wszystkie pieniądze jakie zostawicie w kościele. Wcześniej trzeba będzie też złożyć ofiarę za wypisanie wszystkich dokumentów (metryki chrztu, protokołu przedślubnego, zapowiedzi). Wypada także zapłacić organiście i np. pani, która będzie dekorowała świątynię. Warto zaplanować te wydatki w Waszym budżecie.

Przykładowy cennik opłat kościelnych
 • 1wypisanie wszystkich potrzebnych dokumentów: 100 zł
  2zapowiedzi: 100 zł
  3udzielenie ślubu od 200 do 600 zł (najniższa kwota o jakiej się słyszy w małych parafiach to 50 zł)
  4organista: od 50 do 100 zł
  5przystrojenie kościoła: od 150 zł do 900 zł (dużego kościoła w Warszawie)
  6ministranci – "co łaska"

Kiedy zapłacić za ślub?

To delikatny moment. Najlepiej zrobić to podczas ostatniej wizyty, choć niektóre pary decydują się na ten krok dopiero po ceremonii ślubnej w kościele.
<
głosuj
 
dodajKomentarz
Autor:
Tekst:

GUÍA COMPLETA DE EMPRESAS EN:

TODO LO QUE NECESITAS PARA ORGANIZAR TU BODA

MÁS DE 14.000 PROVEEDORES


NUESTRO BOLETÍN EN TU MAIL


Acepto las Condiciones legales y la Polityka prywatności de Bodaclick


Wasze śluby na czołówce!

 GOSIA & ANDRZEJTradycyjny ślub i wesele

GOSIA & ANDRZEJ
Tradycyjny ślub i wesele

Ślub Małgosi i Andrzeja odbył się nietypowo, bo w piątek. Reszta - zgodnie z polską tradycją. Zobaczcie! [Zobacz]

How Could My Significant other Use Fb Information Lookup To Monitor Me?Root elements for flexispy around the USAFinal week’s buzzing media which received even google’s focus was approximately the launch of ... [Idź do bloga]