Ceremonia ślubna

Przysięga małżeńska: tradycyjna czy oryginalna?

Kiedy możecie nadać osobisty charakter tekstom przysięgi małżeńskiej? Czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy jak, kiedy i co mówić, żeby było sensownie, pięknie i... bez pomyłek.

Przysięga małżeńska
Weronika Ulicz Autor: Weronika Ulicz

Kiedy możecie nadać osobisty charakter tekstom przysięgi małżeńskiej? Czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy jak, kiedy i co mówić, żeby było sensownie, pięknie i... bez pomyłek.

Czy wiecie, że ślubując sobie tak naprawdę nie wypowiadacie osławionego słówka „tak” („I do”)…? Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele i urzędzie stanu cywilnego jest standardowy i taki sam obowiązuje wszystkich. Ale to nie znaczy, że nie możecie dodać nic od siebie.

Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele

Standardowy tekst przysięgi podczas ceremonii ślubnej w kościele zaczyna Pan Młody, a Panna Młoda powtarza za nim . Nie musicie się uczyć go na pamięć, będziecie bowiem powtarzać za księdzem.

Ja ...(imię Pana Młodego) biorę sobie Ciebie... (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Podczas wymiany obrączek mówią także kolejno słowa: (imię Pana Młodego/Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Tekst przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego

W USC wypowiada się formułkę :
Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

I to w zasadzie tyle. Rozczarowani? Hollywoodzkie filmy przyzwyczaiły nas nieco do innych, często zapierających dech w piersiach i wyciskających łzy wzruszenia przemów w finałowej scenie ślubu.

Standardowe formułki nie są wcale takie złe i zupełnie pozbawione sensu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie potrafimy sami ułożyć własnego tekstu lub gdy w wyniku ogromnego wzruszenia czujemy, że głos po prostu więźnie nam w gardle. O wiele łatwiej wtedy powtórzyć krótki tekst, który zawiera sedno naszej deklaracji, a także naszych uczuć. Warto o tym pamiętać i nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce, jeśli nie czujemy w sobie twórczych pokładów kreatywności.

Własny tekst przysięgi małżeńskiej w USC

Od niedawna pojawił się zwyczaj rozbudowywania tekstu przysięgi małżeńskiej składanej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Najpierw wygłaszacie standardową, zwyczajowo przyjętą formułkę. Później dopiero, np. przy nakładaniu obrączek, możecie wypowiedzieć słowa ułożonej przez siebie przysięgi lub zacytować fragment wiersza, czy też tekst urozmaicony cytatami na temat miłości i małżeństwa. Tę sprawę musicie jednak omówić i uzgodnić z kierownikiem urzędu wcześniej, żeby nie było nieporozumień.

Własny tekst przysięgi małżeńskiej w kościele

Podobnie jest w przypadku przysięgi składanej w kościele. Taką sprawę należy skonsultować wcześniej z księdzem. Nie wszyscy duchowni patrzą na tekst własnej przysięgi przychylnie, ale czasami zgadzają się, kiedy para chce powiedzieć kilka słów od siebie. Często może to być już poza wygłoszeniem standardowego tekstu i po przebiegu całej ceremonii. Jednak warto wiedzieć, że to ksiądz o tym decyduje.

Tekst własnej przysięgi małżeńskiej: co i jak mówić?

Oczywiście najlepiej jest, kiedy sami ułożycie tekst i wyrazicie własnymi słowami co czujecie. W praktyce nie jest to takie proste. Skomponowanie mądrego, nieprzesadzonego i adekwatnego do uczuć oraz chwili tekstu może być „bułką z masłem” dla osób ze zdolnościami literackimi, inni zapewne trochę się na trudzą. Potem taki tekst należy też zapamiętać i ładnie wygłosić. Tu też przydają się umiejętności aktorskie i recytatorskie. Z pomocą mogą nam przyjść więc gotowe fragmenty wierszy, cytaty, sentencje, a nawet ulubione fragmenty piosenek czy powieści.

Tekst własnej przysięgi małżeńskiej: praktyczne wskazówki

Tekst własnej przysięgi małżeńskiej powinien być:
 • 1Jasny, żeby łatwo go było zrozumieć (piszemy dla ukochanej osoby, ale i dla zebranych).
  2Prosty, żeby nietrudno Ci go było powtórzyć.
  3Krótki, żeby można go było zapamiętać.
  4Płynący z serca, przecież mówisz go najbliższej Ci osobie.
  5Wyważony - nie może być zbyt patetyczny i zbyt humorystyczny, tego wymaga powaga chwili i składanej przysięgi.
  6Nie grafomański – proste rymowanki w stylu „Kocham Cię Koteczku, jak kwiaty w moim ogródeczku” nie są wskazane (radzimy posiłkować się tekstami sprawdzonymi, pisanymi przez znanych poetów, pisarzy, czy filozofów).
  7Nie naszpikowany trudnymi wyrazami i sformułowaniami – łatwo wtedy popełnić błąd językowy.
  8Poprawny językowo – a więc nie powinien zawierać błędów w zakresie odmiany wyrazów czy budowy zdań.
<
głosuj
 
dodajKomentarz
Autor:
Tekst:

GUÍA COMPLETA DE EMPRESAS EN:

TODO LO QUE NECESITAS PARA ORGANIZAR TU BODA

MÁS DE 14.000 PROVEEDORES


NUESTRO BOLETÍN EN TU MAIL


Acepto las Condiciones legales y la Polityka prywatności de Bodaclick


Wasze śluby na czołówce!

 GOSIA & ANDRZEJTradycyjny ślub i wesele

GOSIA & ANDRZEJ
Tradycyjny ślub i wesele

Ślub Małgosi i Andrzeja odbył się nietypowo, bo w piątek. Reszta - zgodnie z polską tradycją. Zobaczcie! [Zobacz]

test 123 test [Idź do bloga]