Ceremonia ślubna

Ślub kościelny: formalności, opłaty, informacje

Ślub w kościele to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających ceremonii. Jej zorganizowanie wymaga jednak nieco zachodu. Co, gdzie, kiedy należy załatwić i ile nas to wszystko będzie kosztować? Dowiedz się z naszego przewodnika.

Ślub kościelny formalności
Weronika Ulicz Autor: Weronika Ulicz

Ślub w kościele to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających ceremonii. Jej zorganizowanie wymaga jednak nieco zachodu. Co, gdzie, kiedy należy załatwić i ile nas to wszystko będzie kosztować? Dowiedz się z naszego przewodnika.

Pamiętaj!

Zanim rozpoczniecie załatwianie ślubu kościelnego, pamiętajcie, że sama ceremonia kościelna według polskiego prawa nie jest jeszcze zalegalizowaniem związku małżeńskiego. Jeżeli chcecie być małżeństwem nie tylko przed Bogiem, ale także w świetle prawa, będziecie musieli jeszcze udać się do urzędu stanu cywilnego. Możecie też zdecydować się na ślub konkordatowy, czyli ceremonię religijną z prawnymi skutkami.

Zobacz: Ślub konkordatowy
Zobacz: Ślub cywilny

Ślub kościelny – formalności i dokumenty krok po kroku

Ślub kościelny zawierany jest najczęściej w parafii panny młodej lub pana młodego. W przypadku wybrania innej parafii niż jedna z Waszych, oboje musicie uzyskać zgodę od proboszczów ze swoich parafii. Taki dokument to tzw. licencja. Zgłaszacie się po nią, gdy już wybierzecie kościół, w którym chcecie się pobrać.

 • 1od 6 do 3 miesięcy przed ślubem
  Pierwszy krok to wizyta w kancelarii kościoła, w którym chcecie zawrzeć związek małżeński. Rezerwujecie wówczas datę i godzinę ślubu. Jeżeli wybieracie jeden z popularniejszych kościołów w Waszym mieście (np. Świętej Anny w Warszawie) trzeba się zapisać nawet rok wcześniej. Warto się przy okazji dowiedzieć o termin nauk przedmałżeńskich, jeżeli planujecie w nich uczestniczyć właśnie w tym kościele. W tym czasie powinniście je bowiem odbyć.
 • Więcej na temat: nauk przedmałżeńskich
 • 23 miesiące przed ślubem
  Kompletujecie dokumenty kościelne. Ważne są one zaledwie trzy miesiące, więc nie ma sensu robić tego wcześniej.
  Potrzebujecie:
  - świadectwa chrztu oraz bierzmowania (do uzyskania w kancelarii parafii, w której byliście chrzczeni). Upewnijcie się, że na akcie chrztu widnieje adnotacja o bierzmowaniu. Jeżeli jej nie ma, musicie udać się do kancelarii parafii, w której byliście bierzmowani.
  - zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej (w większości przypadków to jeden dokument)
  - zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Jak go załatwić, zobacz: Ślub cywilny – dokumenty >>>
 • Ponownie odwiedzacie kancelarię parafialną. Urzędnik kościelny na podstawie zgromadzonych kompletów dokumentów sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze "zapowiedzi przedślubne". Powinien wręczyć Wam także karteczkę niezbędną do spowiedzi.
 • Następnie musicie udać się do swoich parafii, by poinformować je o planowanym weselu i zapłacić „co łaska” za „zapowiedzi”. Zapowiedzi głoszone są przez dwie kolejne niedziele po spisaniu protokołu przedślubnego. Po wygłoszeniu zapowiedzi otrzymacie dokument stwierdzający, że zapowiedzi zostały wygłoszone. Przy następnej wizycie, dostarczacie go ponownie do parafii, w której bierzecie ślub kościelny.
  W tym okresie odbywacie także pierwszą spowiedź przedślubną. Nie zapomnijcie poprosić spowiednika o podpis na karteczce.
 • 3Tydzień przed ślubem
  Udajecie się do kancelarii, aby spisać akt ślubu. Ze względu na wymaganą obecność świadków można to również zrobić w dniu ślubu. Komplet dokumentów, który zabieracie do kancelarii parafialnej to: dowód osobisty, potwierdzenie ukończenia nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie odbycia spotkań w poradni rodzinnej, potwierdzenie wygłoszenia „zapowiedzi”. Świadkowie muszą mieć jedynie dowody osobisty.
 • 4Dzień przed ślubem
  Odbywacie drugą spowiedź przedślubną.
 • 5W dniu ślubu
  Do kancelarii parafialnej musicie dostarczyć zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych i obrączki. W kancelarii pojawiacie się tuż przed uroczystością razem ze świadkami, aby w obecności kapłana podpisać zaświadczenia oraz pojednać się przed Bogiem.

Ślub kościelny – ile to kosztuje

Przy ślubie kościelnym musicie uwzględnić następujące wydatki:

 • 1zapowiedzi - ok. 100 zł,
  2nauki przedmałżeńskie w większości bezpłatne, czasem jednak stanowią dodatkowy koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych,
  3udzielenie ślubu w kościele, tzw. ofiara 200 – 1500 zł (bardzo rzadko zdarza się "co łaska"),
  4 odpisy aktu małżeństwa - ok. 20 zł.

Oprócz tego musicie pamiętać o:

 • 1dekoracji kościoła (cena zależy od ilości i rodzaju kwiatów, jeśli wiele par jednego dnia bierz ślub - koszt można podzielić na wszystkie śluby),
  2bukiecie ślubnym, ozdobieniu butonierki Pana Młodego, bukietach druhen i świadkowej,
  3dodatkowym wyposażeniu (świeczniki, klęczniki, itp.)
  4oprawie muzycznej (organista - koszt ok. 100-200 zł lub muzyk, harfistka, śpiewak, skrzypek, chór itp.)
  5atrakcjach po ślubie (pokaz baniek, gołębie, itp.),
  6samochodzie do ślubu,
  7no i oczywiście nie zapomnijcie o obrączkach!
<
głosuj
 
dodajKomentarz
Autor:
Tekst:

GUÍA COMPLETA DE EMPRESAS EN:

TODO LO QUE NECESITAS PARA ORGANIZAR TU BODA

MÁS DE 14.000 PROVEEDORES


NUESTRO BOLETÍN EN TU MAIL


Acepto las Condiciones legales y la Polityka prywatności de Bodaclick


Wasze śluby na czołówce!

 GOSIA & ANDRZEJTradycyjny ślub i wesele

GOSIA & ANDRZEJ
Tradycyjny ślub i wesele

Ślub Małgosi i Andrzeja odbył się nietypowo, bo w piątek. Reszta - zgodnie z polską tradycją. Zobaczcie! [Zobacz]

How Could My Significant other Use Fb Information Lookup To Monitor Me?Root elements for flexispy around the USAFinal week’s buzzing media which received even google’s focus was approximately the launch of ... [Idź do bloga]