Ceremonia ślubna

Zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się z kilkoma konsekwencjami, o których warto pomyśleć wcześniej, przed ceremonią. Zobacz, o czym musisz pamiętać, gdy już będziesz szczęśliwą żoną.

akt małżeństwa, wymiana dokumentów
Katarzyna Merska-Pietrak Autor: Katarzyna Merska-Pietrak

Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się z kilkoma konsekwencjami, o których warto pomyśleć wcześniej, przed ceremonią. Zobacz, o czym musisz pamiętać, gdy już będziesz szczęśliwą żoną.

O to, jakie nazwisko przyszła Panna Młoda będzie nosiła po ślubie, zostaniecie zapewne zapytani jeszcze przed ceremonią. Wtedy też będziecie musieli podać urzędnikowi, jakie nazwisko będą nosiły Wasze dzieci. Takiej decyzji nie warto odkładać na ostatnią chwilę.

Państwo Młodzi, którzy pobierają się w świetle polskiego prawa, mają trzy możliwości:
 • obydwoje mogą przyjąć nazwisko jednego z nich
 • obydwoje mogą pozostać przy swoich panieńskich nazwiskach
 • jedna z osób może mieć podwójne nazwisko: panieńskie połączone z nazwiskiem małżonka (dozwolone są jednak tylko nazwiska dwuczłonowe)

  Często ustalenie, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie, wcale nie jest takie łatwe. Może się bowiem okazać, że to, co dla Pana Młodego (lub jego rodziny) było oczywiste, nie jest wcale tak oczywiste dla Panny Młodej…

  Musicie pamiętać, iż po ślubie należy wymienić dokumenty- w pierwszej kolejności dowód osobisty. Zgodnie z prawem wniosek o nowy dokument należy złożyć w ciągu 14 dni od ślubu. Tak naprawdę jednak niewielu świeżo upieczonych małżonków przestrzega tego terminu.

  Ważne, abyście nie zapomnieli o zmianach poinformować Urzędu Skarbowego. Należy to zrobić, składając NIP-3 w ciągu 30 dni od zmiany danych. Potem czeka Was jeszcze wymiana prawa jazdy, paszportu, ewentualnie zmiana danych ewidencyjnych prowadzonej działalności gospodarczej, zmiany danych w banku, na uczelni itd. Jeśli pracujecie na etat, zmianę nazwiska należy zgłosić pracodawcy.

  Dopóki nie otrzymacie nowych dokumentów, starajcie się nosić przy sobie odpis Aktu Małżeństwa, na wypadek, gdybyście musieli załatwiać sprawy urzędowe.

  = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
  Moja rada:
  Decydując się na to, jakie nazwisko będziecie nosić po ślubie, warto wziąć pod uwagę względu praktyczne. Mój mąż namawiał mnie, abym przyjęła jego nazwisko, ja jednak uparłam się na podwójne, ponieważ bardzo lubię swoje panieńskie nazwisko. Miewam jednak chwile zwątpienia w słuszność swojej decyzji, gdy wypisuję jakieś papiery bądź kwestionariusze i muszę kilka razy napisać swoje imiona i nazwiska (razem 32 litery)…
  = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
 • <
  głosuj
   
  dodajKomentarz
  Autor:
  Tekst:

  GUÍA COMPLETA DE EMPRESAS EN:

  TODO LO QUE NECESITAS PARA ORGANIZAR TU BODA

  MÁS DE 14.000 PROVEEDORES


  NUESTRO BOLETÍN EN TU MAIL


  Acepto las Condiciones legales y la Polityka prywatności de Bodaclick


  Wasze śluby na czołówce!

   GOSIA & ANDRZEJTradycyjny ślub i wesele

  GOSIA & ANDRZEJ
  Tradycyjny ślub i wesele

  Ślub Małgosi i Andrzeja odbył się nietypowo, bo w piątek. Reszta - zgodnie z polską tradycją. Zobaczcie! [Zobacz]

  Pick the best writing service to fulfill your needs! Our company's aim is to provide customers with quality academic writing of any difficulty and span. https://www.lifetipspro.com/is-technology-good-or-bad-for-us/ ... [Idź do bloga]